Mulige lovbrud i dagtilbud: Ministerier har advaret kommuner

Børn&Unge har tidligere afdækket, hvordan flere kommuner har haft kunstigt gode normeringer på daginstitutionsområdet.
Børn&Unges research viste, at en række institutioner, der reelt var specialinstitutioner, blev regnet med i kommunernes samlede normeringer på det almene daginstitutionsområde.
Dermed kunne kommunerne spare tilsvarende på normeringen i de øvrige daginstitutioner uden at komme på kant med kravene i loven om minimumsnormeringer.
Men nu ser det ud til, at kommunerne får mindsket deres muligheder for at udnytte huller i lovgivningen til at spare penge.
Aktindsigter fra Børn&Unge viser, at Børne- og Undervisningsministeriet og Social- og Boligministeriet i foråret 2025 sendte landets kommuner en række indskærpelser af netop lovgivningen i grænselandet mellem almene daginstitutioner og specialinstitutioner.
Helt konkret er der tale om afgrænsningen mellem dagtilbudsloven og barnets lov (tidligere kaldet serviceloven).
Eksempelvis advarer de to ministerier om, at kommunerne ikke må målrette et flertal af pladserne i almene daginstitutioner til børn med behov for særlig støtte. Desuden skal visse former for støtte adskilles fra institutionernes øvrige driftsudgifter.
Se mere om indskærpelserne i faktaboksen nederst i artiklen.
BUPL: Vigtigt at få lukket huller i loven – men der mangler stadig svar
Ministeriernes brev til kommunerne er blevet udarbejdet i en periode, hvor Børne- og Undervisningsministeriet netop har sendt en sag til Ankestyrelsen om mulige lovbrud på dagtilbudsområdet. Sagen, der kan få betydning for institutioner i hele landet, handler om Furesø Kommunes drift af en daginstitution, der på en række punkter ligner en specialinstitution.
Og Johnny Gaardsdal, faglig sekretær i BUPL og medlem af BUPL’s forretningsudvalg med politisk ansvar for blandt andet 0-6-årsområdet, glæder sig over, at ministerierne endelig indskærper reglerne for kommunerne:
”Det har vi efterspurgt længe. Det er helt afgørende, blandt andet for at undgå udvanding af loven om minimumsnormeringer. Derfor glæder det mig, at det lovgrundlag, kommunerne skal efterleve, bliver tydeliggjort,” siger han.
Johnny Gaardsdal understreger dog, at der fortsat er en række potentielle huller i lovgivningen.
Desuden åbner brevet til kommunerne for flere nye spørgsmål, som det ifølge BUPL er afgørende at få svar på.
Blandt de mest afgørende spørgsmål er:
Visse former for støtte skal ’adskilles’ – men hvordan sikrer man, at det bliver gjort?
Ministerierne understreger over for kommunerne, at børn, der har plads i en almen daginstitution, men får særlig støtte med grundlag i barnets lov, ikke er ’optaget’ i den almene daginstitution. Og at udgifterne til deres støtte skal adskilles fra udgifterne til den almene daginstitution.
BUPL ser positivt på denne indskærpelse. Men det vil kræve, at kommunerne trækker både de pågældende børn og pædagoger ud af regnestykket og af normeringsopgørelserne. Og her er der ifølge BUPL en række ubesvarede spørgsmål om, hvordan det skal foregå.
Hvilken indflydelse får indskærpelserne på kommunernes økonomi?
Ministeriernes indskærpelser om støtte givet med grundlag i barnets lov samt i forhold til reglerne om forældrebetaling kan få indflydelse på kommunernes økonomi.
Her er det ifølge BUPL relevant at få klarhed over, hvor stor økonomisk indflydelse, indskærpelserne får i hver enkelt kommune. Eksempelvis i forhold til, hvor stort et antal børn i hver kommune, der har plads i almen daginstitution, men har fået tildelt støtte med grundlag i barnets lov.
Kan kommuner komme uden om reglerne via en let skrivebordsmanøvre?
Ministerierne understreger, at almene daginstitutioner ikke må have et flertal af pladser, som er målrettet børn med behov for særlig støtte.
Men det står uklart, om kommunerne kan komme uden om denne indskærpelse ved at omdanne en institution, der er på kant med loven, til en satellit i eksempelvis en stor områdeinstitution med flere matrikler.
”Hvis kommunerne kan komme omkring de regler, ministerierne udstikker, bare ved at lave en let skrivebordsøvelse, så er der et hul i loven, som bør lukkes hurtigst muligt,” siger Johnny Gaardsdal.