Tema

Til kamp for pædagogikken: 6 målsætninger

Pædagogikken er pædagogernes faglige grundlag. Den bærer den faglige dømmekraft og danner rammerne for børn og unges trivsel og udvikling. Men selvom vores samfund har mere brug for pædagogikken end nogensinde før, er den presset fra flere kanter. Derfor kalder BUPL's kongres til kamp for pædagogikken gennem seks centrale målsætninger i forlængelse af BUPL's professionsstrategi.

  • Godt pædagogisk arbejde forudsætter tid til faglig refleksion
  • 2. Tid til faglig refleksion

    Via pædagogikken og med afsæt i den enkeltes ressourcer bringer pædagoger børn og unge et bedre sted hen, end hvor de startede. 

    Men høj kvalitet i det pædagogiske arbejde forudsætter mulighed for at pædagoger kan planlægge, evaluere og udvikle arbejdet. Lokale aftaler skal sikre tid til faglig refleksion.

    Læs også: Ny forskning - Så lidt tid har pædagoger til forberedelse. 

  • Flere med i fællesskabet
  • 6. Flere med i fællesskabet

    Er man pædagog eller pædagogfaglig leder, skal BUPL være det det fællesskab, man af både professionsfaglige og vilkårsmæssige grunde ikke vil undvære. 

    Det kræver stærke tillidsvalgte i hele kæden at udvikle det fællesskab for flere. Derfor skal alle tillidsvalgte løbende tilbydes uddannelse forestået af dygtige fagpolitiske undervisere.

    Læs også: Fagpolitisk højskole skal styrke tillidsvalgte. 

Fandt du, hvad du søgte?

For at undgå spam, skal du godkende at du ikke er en robot.

Kontakt din lokale fagforening

Har du faglige spørgsmål om løn, arbejdsvilkår og overenskomster, skal du kontakte din lokale fagforening.