Første kommune vil indføre minimumsnormeringer på institutionsniveau

For første gang har en kommune besluttet af afsætte penge til at indføre minimumsnormeringer i hver eneste daginstitution. Et vigtigt skridt på vejen mod kvalitetsinstitutioner, mener BUPL.
To glade børn i legehus
Minimumsnormeringerne skal gælde helt ude i den enkelte institution. Det har et politisk flertal i Sorø nu besluttet.

Skal normeringen i en daginstitution beregnes som et gennemsnit for alle institutioner i kommunen, som loven kræver? Eller skal man kigge på, hvor mange pædagoger og andet pædagogisk personale, der rent faktisk er til stede for børnene i den enkelte vuggestue eller børnehave?

Som den første kommune melder Sorø nu ud med en markant holdning til, at minimumsnormeringer ikke bare skal være til stede på papiret, men også gælde helt ned på gulvet i den enkelte institution.

Det fremgår af den konstitueringsaftale, som i alt syv partier i kommunens kommunalbestyrelse har indgået efter det nyligt overståede kommunalvalg.

”Vi tror på, at det betaler sig at investere i de mindste børn. Udover at vi med bedre normeringer får bedre tid til at udføre arbejdet i institutionerne, forventer vi også, at effekten vil kunne mærkes på bedre indlæring og trivsel op gennem skolen og i form af færre udgifter på specialområdet,” siger Jakob Spliid (V), kommende borgmester i Sorø Kommune.

Pædagoger oplever arbejdspres trods ny lov

Fra BUPL Midtsjælland bliver Sorø Kommunes initiativ hilst med bifald.

”Det er helt fantastisk og supergodt med en kommune, der har visioner på børneområdet. Selvom vi har fået loven om minimumsnormeringer, oplever mange pædagoger stadig et ekstremt arbejdspres. Derfor er minimumsnormeringer på institutionsniveau noget, som BUPL kæmper for,” siger Pia Ungstrup Petersen, formand for BUPL Midtsjælland.

Flere merituddannede pædagoger

Sorø skal ifølge aftalen være i mål med minimumsnormeringer på institutionsniveau inden næste kommunalvalg i 2029, men arbejdet med at sikre dem begynder allerede i starten af 2026, hvor kommunen vil begynde at ansætte flere medarbejdere til dagtilbuddene.

Samtidig vil forligspartierne også hæve pædagogniveauet i kommunen ved at sende flere medarbejdere på merituddannelse. Tiltagene kommer oveni et initiativ vedtaget tidligere på året, som sikrer pædagoger betalt forberedelsestid.

Samlet set bliver det altså attraktivt at være pædagog i Sorø, når man sammenligner vilkårene med andre kommuner i Midt- og Vestsjælland. Det er en bevidst strategi fra kommunens side, fortæller den kommende borgmester:

”For det første ønsker vi at højne kvaliteten i vores arbejde med børn, men medarbejdernes arbejdsmiljø er også en vigtig prioritet for os. Vi har desværre nu et forholdsvist højt sygefravær på børneområdet, som forhåbentlig vil blive mindre, når vi forbedrer vilkårene. Vi håber, at bedre normeringer og en højere pædagogandel vil gøre det mere attraktivt at være ansat i kommunens dagtilbud,” siger Jakob Spliid.

Får stor betydning for pædagogerne

Pia Ungstrup Petersen, formand for BUPL Midtsjælland, ser initiativerne fra byrådet i Sorø som vigtige skridt på vejen til kvalitetsinstitutioner i Sorø.

”Initiativerne får stor betydning for pædagoger i Sorø, og hvor der er pædagoger, søger andre pædagoger hen. Det betyder, at der bliver endnu større mulighed for at skabe pædagogik af høj kvalitet,” siger Pia Ungstrup Petersen, som håber, at det gode eksempel vil smitte af på nabokommunerne.

”Alle kommuner vil jo gerne have pædagoger, og for pædagoger har det stor betydning, hvordan forholdene er på dagtilbudsområdet lokalt. En kommune, hvor der bliver bakket op om pædagogerne økonomisk og politisk, og hvor der er visioner for området, står stærkere, når der skal rekrutteres,” tilføjer Pia Ungstrup Petersen.

BUPL: Vigtigt med normeringer på institutionsniveau

Ifølge Johnny Gaardsdal, medlem af BUPL’s forretningsudvalg med politisk ansvar for 0-6-årsområdet, er minimumsnormeringer på institutionsniveau vigtige, fordi institutioner med særligt gode normeringer på grund af et stort antal børn med særlige behov tæller med i det kommunale gennemsnit.

”Vi risikerer, at alle de andre børn og institutioner ikke er sikret lovens minimum. Derfor er vi nødt til at se på normeringerne på institutionsniveau. Alle børn bør desuden sikres et minimum af uddannede pædagoger og en forsvarlig faglig kvalitet. Ikke bare voksne nok,” siger Johnny Gaardsdal og fremhæver af den grund Sorøs fokus på at styrke pædagogandelen.

”Vi har brug for ambitiøse kommuner, som går foran og viser, at det sagtens kan lade sig gøre at investere i godt børneliv ved at sikre bedre rammer for fagligheden – det kræver bare, at man politisk prioriterer det og er klar til at sætte handling bag ordene,” mener Johnny Gaardsdal.

Det rummer konstitueringsaftalen i Sorø Kommune

Partierne Venstre, Radikale Venstre, Enhedslisten, Nye Borgerlige, Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance er i Sorø Kommune gået sammen om en konstitueringsaftale, som rummer flere forbedringer på børne- og ungeområdet. Her er et udpluk fra aftalen:

  • Der indføres minimumsnormeringer i frontpersonale på institutionsniveau inden for perioden med begyndende ansættelser primo 2026 med løbende og systematisk opfølgning på progression for at sikre, vi når i mål.
  • Der afsættes en pulje til kompetenceudvikling og/eller ansættelser til to-voksen-ordning, der besluttes lokalt på skolerne med ledelsesmæssig opfølgning og fokus på implementering.
  • Der indføres daginstitutionsledelse, men dagtilbudsstyrelsen bevares.
  • Der investeres i tidlig indsats på tværs af velfærdsområder med henblik på at forebygge mistrivsel og skabe økonomisk bæredygtighed.
  • Pædagogniveauet i kommunen hæves ved at sende flere medarbejdere afsted på merituddannelse.

Kontakt din lokale fagforening

Har du faglige spørgsmål om løn, arbejdsvilkår og overenskomster, skal du kontakte din lokale fagforening.