Gratis inspiration til din ledelse: Nu kan du tilmelde dig

Hvordan styrker vi faglig ledelse i dagtilbud og på socialpædagogiske arbejdspladser? Og hvorfor er det afgørende, ikke bare for kvaliteten i selve kerneopgaven, men også for rekruttering, trivsel og faglig udvikling?
De spørgsmål er omdrejningspunktet for tre temadage, som til september samler pædagogfaglige ledere fra hele landet. Temadagene udspringer af et nyt projekt, der sætter fokus på faglig ledelse og undersøger, hvad der skal til for at lykkes som leder i en travl hverdag med mange krydspres.
De store spørgsmål om ledelse
Temamøderne, som alle pædagogfaglige ledere inviteres til at deltage i – meget gerne sammen med en kollega eller flere – tager afsæt i to overordnede spørgsmål:
- Hvordan kan den faglige ledelsesopgave understøttes gennem hele ledelseskæden, så der skabes bedre betingelser for at prioritere den faglige ledelsesopgave?
- Hvilke forudsætninger og kompetencer kræver det at udvikle stærke faglige fællesskaber og udfylde ledelsesrummet og på denne måde styrke betingelserne for at praktisere faglig ledelse på det pædagogiske og socialpædagogiske område?
Lederformand ser frem mod temamøder: Vi skal styrke dialogen i hele ledelseskæden
BUPL’s Lederforenings formand, Kristine Schroll, deltager i alle møderne.
Hun glæder sig og håber, at rigtig mange pædagogfaglige ledere vil deltage og bidrage.
”Et af Lederforeningens vigtigste fokusområder er at arbejde for, at der frigives tid til faglig ledelse. Som stærke faglige ledere tæt på praksis gør vi den største forskel for kvaliteten i dagtilbud, fritidstilbud og klubtilbud. Hvis vi vil løfte kvaliteten, skal vi styrke faglig ledelse tæt på praksis og skabe reel mulighed for at lede pædagogikken. Vi skal sikre, at der er tid og rum til at udstikke en faglig retning, til refleksion og udvikling tæt på børn og medarbejdere," siger hun.
Det kan kun ske gennem samarbejde og dialog i hele ledelseskæden, understreger Kristine Schroll:
”Derfor er jeg glad for, at vi sammen med parterne holder de tre tema-eftermiddage om faglig ledelse og sætter spot på, hvordan der kan skabes bedre betingelser for, at den faglige ledelsesopgave bliver prioriteret,” siger hun.
Sådan tilmelder du dig
De tre møder afholdes her. Du kan læse mere og tilmelde dig via linket.
- Gratis temamøde i Roskilde den 2. september
- Gratis temamøde i Vejle den 9. september
- Gratis temamøde i Aarhus den 10. september
Selvom det er gratis at deltage i temamøderne, kræves der dog tilmelding. Der er frist for tilmelding den 25. august.
Læs mere om temamøderne om faglig ledelse hos Viden På Tværs.