Millioner på vej til pædagoger
Som en del af finanslovsforslaget for 2027 lægger regeringen nu op til, at kommunerne næste år skal have 150 millioner kroner ekstra til at ’uddanne og opkvalificere flere pædagoger, pædagogiske assistenter og pædagogmedhjælpere.’
De præcise detaljer er ifølge børne- ældre og boligminister Jacob Mark (SF) endnu ikke fastlagt, men planen er, at pengene i høj grad skal gå til den såkaldte opkvalificeringspulje.
”Jeg har længe haft fokus på minimumsnormeringer, og regeringen er i gang med at styrke netop dem. Men jeg har fået noget kritik for, at der ikke har været nok fokus på, hvor vi skal få pædagogerne fra. Derfor tager vi nu et ordentligt hug netop på, hvordan vi kan få mere uddannet personale,” siger børne- ældre og boligminister Jacob Mark (SF) til Børn&Unge.
BUPL: God og nødvendig investering
BUPL-formand Elisa Rimpler kalder de 150 millioner kroner ekstra til opkvalificering i 2027 'en god og nødvendig investering.'
"Det betyder at kommunerne næste år kan igangsætte langt flere nye meritpædagogforløb. Når 600 stuer i dag står helt uden pædagoger og 7.000 kun har én, havde vi gerne set pengene afsat hvert år frem mod 2030," siger hun.
Minister med klar opfordring til kommunerne: Uddan flere pædagoger
Jacob Mark peger på, at der i de kommende år skal bruges et stort beløb på at trække ledere og langtidssyge ud af minimumsnormeringerne:
”Det er vigtigt for at gøre normeringerne mere retvisende. Men det koster selvfølgelig penge. Derfor er jeg glad for, at vi næste år kan forberede den proces og sikre, at flere kommer i gang med uddannelse,” siger han.
Ministeren fortæller desuden, at han har givet håndslag med kommunernes interesseorganisation KL på, at pengene skal ’ud og virke.’
”Jeg vil opfordre alle kommuner til at sikre indsatser for, at der bliver uddannet flere pædagoger,” siger Jacob Mark.
Minister vil inddrage BUPL før næste skridt
Jacob Mark understreger, at det endnu ikke er endeligt bestemt, hvordan pengene specifikt skal bruges. Inden det bliver fastlagt, vil han forhøre sig hos parterne, herunder BUPL og KL, samt Folketingets øvrige børneordførere.
Målet er ifølge ministeren at se på, hvilke midler, der skal tages i brug for bedst muligt at sikre mere uddannelse i kommunernes dagtilbud.
Tanken er dog, at midlerne skal være med til at indfri ambitionen i regeringsgrundlaget om, at der skal oprettes flere uddannelsesstillinger, fortæller han.
5.700 kan tage pædagoguddannelsen via merit
Også Elisa Rimpler peger på behovet for flere uddannelsesstillinger.
Hun hæfter sig ved, at omkring 5.700 pædagogmedhjælpere og pædagogiske assistenter i daginstitutionerne er 'klar' til at tage pædagoguddannelsen via merit.
"Nu skal kommunerne give dem chancen. For flere pædagoger betyder bedre arbejdsmiljø med mulighed for sparring og højere kvalitet for børnene," understreger hun.