LTR i BUPL Storkøbenhavn
Din opgave som LTR
En ledertillidsrepræsentant (LTR) har de samme opgaver som andre tillidsrepræsentanter, nemlig at fremme og vedligeholde rolige og gode arbejdsforhold. Herudover består opgaven i at være talsmand for de af dine lederkollegaer i kommunen, der er omfattet af overenskomsten og forhandle lokale spørgsmål.
Opgaver for dig som LTR er bl.a., at:
- Sikre medlemmernes demokratiske rettigheder i kommunen
- Følge ledernes arbejdsvilkår, og sikre at eventuelle problemer synliggøres og søges løst
- Være bindeled mellem lederne i kommunen og BUPL
- Forhandle og/eller aftale ny løn i samarbejde med BUPL Storkøbenhavn
Som LTR har eller får du et unikt kendskab til lokale forhold, viden og indsigt i lederjobbet, ligesom du har mulighed for at drøfte vigtige fagpolitiske spørgsmål med arbejdsgiverne – hvad enten det er på forvaltningsniveau eller på det politiske niveau.
Du er som LTR omfattet af tillidsmandsbeskyttelse.
Læs mere om Ledertillidsrepræsentant - hvad og hvordan
Bliv klædt på til dit LTR-hverv
Som LTR er du automatisk knyttet til et tværgående LTR-netværk i BUPL Storkøbenhavn. Her drøfter vi på tværs af kommuner ledernes udfordringer i en fagpolitisk kontekst.
Når du som LTR repræsentere lederkolleger kan dilemmaer komme så tæt på, at der kan være behov for at vende problemstillingen med en anden. Kontakt evt. lederkonsulenten i BUPL Storkøbenhavn ved behov for individuel sparring.
Som LTR får du mulighed for:
- Uddannelse til LTR-opgaven sammen med andre ledertillidsrepræsentanter
- Sparring til opgaven ved lederkonsulent og faglig sekretær
- Tematiserede LTR-møder to gange om året
- Deltagelse i strategimøder (KSI-møder) for egen kommune sammen med TR'er, faglige sekretærer og konsulenter én gang årligt
- Understøttelse i indhentning af mandat til lønforhandlinger for ledere i din kommune
- Afholde ledermøder i din kommune med relevante deltagere fra BUPL Storkøbenhavn
- Tilbud om at deltage i fagforeningens årlige strategiseminar og i temadebatter med den lokale lederforeningsbestyrelse
Du har desuden mulighed for at få rådgivning og sparring i BUPL Storkøbenhavn ved løn- og overenskomstkonsulenter, juridiske konsulenter og lederkonsulenten. De konkrete tilbud finder du under Rådgivning og tilbud.
Valg af ny LTR
Lederne vælger deres egen LTR blandt de ledere i kommunen, der er dækket af lederoverenskomsten. Nogle kommuner afholder valg med faste intervaller, mens der andre steder afholdes valg, når en LTR ønsker at stoppe.
Udfyld formularen "Jeg er blevet tillidsvalgt"
Afmelding af tillidsvalg
Det er vigtigt, at BUPL får at vide, at du er ikke længere er LTR på din arbejdsplads. Du kan afmelde dig her:
Har du spørgsmål?
Du er altid velkommen til at kontakte vores lederkonsulent, hvis du har spørgsmål til rådgivning, sparring og undervisningstilbud.