Medlemmernes aften - generalforsamling
Siden opdateres løbende.
Præsentation af kandidater til generalforsamlingen 2026
I forbindelse med den Medlemmernes aften - generalforsamling i BUPL Nordjylland den 6. oktober 2026 har medlemmer, der ønsker at stille op til valg, mulighed for at præsentere sig selv for de øvrige medlemmer på forhånd. Præsentationen sendes ud sammen med de øvrige materialer til generalforsamlingen.
Præsentationen skal indeholde:
- Navn
- Hvilken eller hvilke poster du stiller op til
- En kort præsentation af dig selv (fx din faglige baggrund, erfaring, mærkesager og motivation for at stille op)
- Et vellignende foto
Præsentationen skal være kort og præcis, så medlemmerne nemt kan danne sig et overblik over kandidaterne.
Præsentation og foto sendes til BUPL Nordjyllands kommunikationskonsulent Jimmy Weidemann Pedersen på e-mail jpn@bupl.dk senest søndag den 13. september 2026.
Du kan stille op til følgende poster:
- Formand
- Næstformand
- Kasserer
- Hovedbestyrelsesmedlem til BUPL’s Hovedbestyrelse
- Hovedbestyrelsessuppleanter
- Faglige sekretærer
- Bestyrelsesmedlem i fagforeningens bestyrelse
- Suppleanter til bestyrelsen
- Kongresdelegerede
- Suppleanter for kongresdelegerede
- Kritisk revisor
Vil du vide mere?
Hvis du gerne vil høre mere om de forskellige poster i BUPL Nordjylland er du meget velkommen til at kontakte formand Liselotte Thomsen på mobil 21 42 79 44 eller skriv til lth@bupl.dk