Pædagoger varsler strejke i Herning


BUPL har i dag tirsdag sendt strejkevarsel for pædagogerne i Herning kommune. Det betyder, at daginstitutioner, skoler og fritidsinstitutioner kan blive tømt for pædagoger og ledere fra den 4. april.


Opdateret d. 06. marts 2018

Af: Marie Louise Rex Galsgaard, Kommunikationsmedarbejder

Den varslede strejke kommer som følge af, at overenskomstforhandlingerne mellem Kommunernes Landsforening (KL) og fagforeningerne ikke har båret frugt.

Blandt vores otte kommuner i BUPL MidtVestjylland er Herning i første runde udtaget som strejkekommune for pædagoger og ledere i daginstitutioner, skoler og fritidsinstitutioner. Åmoseskolen og Heldagsskolen Munkgård er, i koordinering med Danmarks Lærerforening, ikke omfattet af en mulig strejke.

Lokalt betyder det, at ca. 500 Herning-pædagoger kan blive omfattet af strejken. På landsplan er der tale om ca. 5.000 pædagoger og ledere.

“Vi nedlægger i første omgang arbejdet i skoler, fritidstilbud og daginstitutioner i Herning. Vi vil ikke gå med til de forringelser, kommunerne har spillet ud med. Lønnen skal op og vi skal fastholde vores seniorfridage”, udtaler Ivan Holck Jensen, formand for BUPL MidtVestjylland, i en pressemeddelelse, der netop er sendt til de Midt- og Vestjyske medier.

Medlemmerne får besked direkte

BUPL har tidligt tirsdag morgen sendt besked via enten e-mail, sms eller brev til samtlige medlemmer om, at der er varslet konflikt. Ifølge Ivan Holck Jensen har dette været et vigtigt element i kommunikationen om en potentiel storkonflikt.

”Vi ønsker at tage hånd om vores medlemmer. Derfor har det været vigtigt for os, at vores medlemmer har fået besked direkte fra BUPL, så snart der er blevet ”trykket på knappen” og konfliktvarslingen har lydt. Pædagogerne og lederne skal ikke læse i landets aviser, at deres arbejdsplads kan blive strejkeramt. Den besked skal de have direkte fra os”, forklarer formanden.

Af samme årsag har fagforeningen også sendt en mail ud til alle de ledere og pædagoger i Herning kommune, som en mulig strejke kommer til at omfatte, med en invitation til et orienteringsmøde, hvor de kan blive informeret om og klædt på til en mulig strejke, der tidligst kan træde i kraft den 4. april.