100 millioner kr. til fire nye initiativer for pædagoger

Del print

Over de næste to år, fra 2010 - 2012, vil det være muligt for pædagoger og uddannelsessteder, at få del i 100 millioner kr., der skal bruges på videreuddannelse af pædagoger, praktikpladser til pædagoguddannelsen og til etableringen af et videnscenter.

Pengene kommer fra globaliseringsmidlerne og er den del af de penge, der oprindeligt skulle være anvendt til at afskaffe den lønnede praktik på pædagoguddannelsen.

1. Praktikvejlederuddannelse - et modul på diplomuddannelsen
Fra 2007 - 2009 har det været muligt at få et diplommudoul i praktikvejledning. Ordningen har fungeret ved, at staten har betalt hele udgiften for hver tredje pædagog, der har har taget modulet. Ordningen videreføres i en tre-årig perioder fra 2010 - 2012. Til initiativet er der afsat 36 millioner kr.

For at få andel i pengene skal din kommune selv bidrage. Derfor skal du kontakte BUPL for at høre nærmere om, hvordan du kan få mulighed for at deltage.

Læs mere her

2. Udsatte børn og unge - en del af diplomuddanelsen
Der har været særligt fokus på hvordan opgaven med udsatte børn og unge skal løses i de kommende år. Derfor har regeringen og forligspartierne bag globaliseringsaftalen afsat en særlig pulje til pædagoger, som tager en diplomuddannelse, der retter sig imod udsatte børn og unge.

Der er mulighed for at vælge blandt en række forskellige moduler på forskellige diplomuddanelser. Til initiativet er der afsat 33 millioner kr.

For at få andel i pengene skal din kommune selv bidrage. Derfor skal du kontakte BUPL for at høre nærmere om, hvordan du kan få mulighed for at deltage. 

 

3. Praktikpladser for pædagogstuderende
Der har været en række fagområder, der har haft vanskeligheder med at skaffe praktikpladser til pædagogstuderende - enten fordi de ikke har ønsket at prioritere det, eller fordi de ikke har haft økonomiske ressourcer til at have pædagogstuderende i lønnet praktik.

Praktikpladserne skal findes indenfor børnehaveklasser i kombination med SFO og i små specialinstitutioner. Til initiativet er der afsat 22 millioner kr

Pengene udbetales til professionshøjskolerne, der skal stå for etableringen og administration af ordningen.

Læs mere her

4. Videnscenter for udsatte børn og unge
Der oprettes et videnscenter, som får til formål at skabe og formidle systematisk viden om udsatte børn og unge. Formålet er at styrke de professionelles kompetencer i forhold til deres arbejde med denne gruppe børn og unge. Centret skal producere viden og fungere som et væsentligt bindeled mellem forskning, uddannelse og praksis.

Der afsættes tre millioner kr. årligt i perioden 2010 - 2012.

Sidst opdateret 05-07-2010

Tast en jobordre

Skaf en vikar nu!

Pædagoguddannelsen

Bliv Pædagog Kort

Tip en ven

Er en af jeres pædagogmedhjælpere ved at være moden til pædagoguddannelsen? Eller er din niece eller nevø en oplagt kandidat til ditto? Så fortæl dem om blivpaedagog.dk, som BUPL står bag.

www.blivpaedagog.dk

Tilbud til studerende

Frafolderen-hotspot

BUPL, a-kassen og PLS har et godt tilbud til studerende

Klik og se om du kan bruge det

Sorteper

SPHotSpot218x300

Det er dyrt at spare på børnene

bupl.dk/sorteper

Lønkommissionen

Vidste du at...

Mænd får 17,7 % mere i løn end kvinder på det samlede arbejdsmarked.

BUPL har et løsningsforslag

Beregn din løn

Lommeregner

Kun for medlemmer

Hvad betyder det i kroner og øre at stige et løntrin? Hvor meget får jeg i pension? Og hvad sker der, hvis jeg går op i timer? Som medlem af BUPL kan du få hurtigt overblik over din løn ved at bruge BUPL's lønberegner. Husk, at du skal være logget på.

Brug BUPL's lønberegner

Mobning

mobning

Arbejdstilsynet har lanceret to nye initiativer som skal nedbringe og forebygge mobning på arbejdspladsen: en hotline og digital klageadgang

Læs mere her

BUPL A-kasse

Speciale: pædagoger!

BUPL's a-kasse er specialiseret i pædagogers arbejdsområde og er klar med præcis og professionel rådgivning til dig. A-kassen er billigere end f.eks. ASE, Det faglige Hus og Kristelig A-kasse.

Gå til A-kassen